Ne lepődj meg, légy képben! – Avagy pár gondolat az évzáráshoz

HOGYAN KEZDD EL?

Először is a pénzügyi tervet kell aktualizálni ha nincs akkor a még várható bevételek és kiadásokra lesz szükség a év végi eredmény kalkulálásához.

adózás évvége

Ezt követően fókuszba kerül a főkönyv átnézése, hogy minden tétel a helyén van-e. Nézzétek meg a könyvelőddel az alábbiakat:

1. Minden eszköz aktiválása megtörtént? Az értékcsökkenés elszámolásra került? Vannak befektetett eszközei cégnek?

2. Ha van készlete a vállalkozásnak az a tényleges értéken szerepel a könyvekben? A saját termelésű készletek se maradjanak ki.

3. A követeléseid között lévő tételek megvizsgálása is szükséges, mint például az adott előlegek vagy munkavállalók részére kiadott pénzek folyamatos nyomon követése is a vállalkozásod érdeke.

4. Ha vannak a vevőidtől előre beérkező pénzeid akkor szükséges megvizsgálni, hogy azok valóban élő előlegek vagy esetleg van olyan projekt ami már befejeződött, de az előleg elszámolás nem történt meg.

5. Vannak áthúzódó projektjeid? Ha vannak akkor azoknak a kidolgozására is szükség lesz. Nagyban el tudja téríteni az eredményt, mert pár éve már csak költség arányosan megengedett a bevételek elszámolása is.

A fenti tételek a legjellemzőbb vizsgálandó tételek, de minden vállalkozásnak vannak egyedi eseményei amit ilyenkor érdemes megvizsgálni, hogy minden a helyére kerüljön.

Amikor a terv és tény adataitok átvizsgálásán is túl vagytok akkor lehet ezen tételeket összesíteni és elkészíteni az előzetes év végre várható eredményt ami már jó alapja az adótervezésnek.